O čem se mluví

Kapela AKCENT z Blanska slaví letos 20 let. Blahopřejeme a přinášíme rozhovor!

Eva Kreplová
čtvrtek 18.2.2016

Ilustrační foto
Autor: AKCENT

Oblíbená blanenská kapela Akcent oslaví letos své druhé kulatiny. Za celou redakci RegionyBrnenska.cz jim srdečně blahopřejeme a přejeme minimálně další desítku. Kapela Akcent má sedm členů a hrají především rockovou hudbu. Dva členové kapely se úspěšně zúčastnili talentové soutěže RH faktor, kde se umístili na prvním místě. Akcent působí v Blansku a okolí a poslechnout si je můžeme na zábavách a plesech. Na naše otázky odpovídal kytarista Petr Kavka

 

Petře, kdy kapela AKCENT vznikla a kdo stál u jejího zrodu?

Vznik skupiny AKCENT se datuje na první polovinu března roku 1996, kdy proběhla na Klepačově první zkouška. Mezi zakládající členy patří David Sedláček, Tomáš Stloukal, Vladimír Kunc a já (Petr Kavka). Letos tak oslavíme kulatiny.

 

Všimla jsem si, že máte dost široký repertoár písní. Jak často zkoušíte a kolik písní za večer stihnete odehrát?

Obecně moc nezkoušíme. V posledních letech jsme třeba svolali 3 - 4 zkoušky za rok. Teď jsme své úsilí výrazně zvýšili, neboť došlo k personálním změnám na postu klávesových nástrojů (Martin Štěpánek ml.) a baskytary (Marek "Nuro" Šikula) a je potřeba s novými posilami repertoár nazkoušet. Navíc období zkoušení využíváme k obměně repertoáru. Jinak v repertoáru máme kolem sto dvaceti písní. Za večer jich odehrajeme cca šedesát.

 

Petře a jaké songy si publikum většinou žádá?

Jedná se hlavně o hitovky interpretů a kapel známých z médií, tj. Kabát, Kryštof, M. David, Wohnout….

 

A vaše osobní preference kapel jsou jaké?

To má asi každý z muzikantů jinak. Mě bere hlavně hudba, která čerpá své kořeny v lidové písni nebo blues. Preferuji české interprety jako např. Čechomor, Vlasta Redl, Blue Effect...

 

Vím, že všichni členové kapely jsou velmi nadaní muzikanti, zúčastnili jste se někdy nějaké talentové soutěže?

Kapela jako celek nikdy v ničem nesoutěžila. V loňském roce jsme pouze plnili roli doprovodné skupiny mladých zpěváků na soutěži RH Faktor 2015. Zkušenosti z různých soutěží ale mají naši benjamínci, zpěvačka Eliška Matušková a výše zmíněný klávesák Martin Štěpánek. Oba jsou shodou okolností vítězové různých kategorií soutěže RH Faktor (pěvecká soutěž pro začínacíjí i pokročilé zpěváky, soutěž pořádá Střední pedagogická škola Boskovice a město Boskovice).

 

Hrajete také na svatbách či oslavách narozenin?

Jsme zavedení jako zábavová a plesová skupina, takže tyto akce hráváme spíš výjimečně. Není to tím, že bychom je odmítali hrát, ale jsme zaškatulkováni jinak, takže nabídky na tento druh akcí moc nepřicházejí. Handicapem je i počet členů. Se zvukařem je nás sedm, takže zabereme poměrně dost místa, a to bývá při takových oslavách či svatbách problém, neboť se často konají v menších prostorách. Tyhle akce tedy převážně hrávají kapely složené ze dvou či tří členů.

 

Máte nějaké skalní fanoušky?

Musím říct, že před deseti lety, kdy byl věkový průměr kapely blíž věkovému průměru návštěvníků zábav, to bylo lepší. Ale třeba se to s příchodem nových a současně mladších členů kapely zase zlepší.

 

Petře, děkuji za rozhovor.

 

 

Webové stránky: http://akcent-blansko.cz/

YouTube video:

Byl článek zajímavý?

Udělte článku hvězdičky, abychom věděli, co rádi čtete.
Čím více hvězdiček, tím lépe.