O čem se mluví

Firma Steinhauser získala ocenění za nejlepší řeznicko-uzenářskou prodejnu

Eva Kreplová
pondělí 22.2.2016

Ilustrační foto
Autor: RegionyBrněnska.cz

Historie tišnovské firmy Steinhauser sahá až do roku 1790. A jak říkají sami Steinhauserovi: „Naše jméno bylo vždy spojeno s čerstvým masem, voňavými uzeninami a úsměvem za pultem“. Heslo dodržují dodnes, možná proto získali v roce 2015 ocenění za nejlepší řeznicko-uzenářskou prodejnu v kraji. Firma Steinhauser je také držitelem značky KLASA, získala mezinárodní standard kvality BRC Global Standard (British Retail Consortium) a následně i IFS (intarnational Features Standards). Cesta k úspěchu ale nebyla vždy jednoduchá. Rodina Steinhauserů si v minulosti prošla těžkými chvílemi. V 50. letech byla firma vyvlastněna a svou činnost musela na čas zastavit. V 90. letech začala však nová etapa firmy navazující na poctivé řemeslo svých předků. O historii firmy a uzenářském řemesle jsem si povídala s panem Ladislavem Steinhauserem mladším.

 

Pane Steinhausere, historie Vaší společnosti sahá až do roku 1790, využíváte z dávných dob nějaké recepty?

Nejstarší receptury, které používáme, jsou na šunkový salám a na gothajský salám. Vyrábíme je podle ČSN z roku 1977. Troufnu si však říci, že jsou mnohem lepší, neboť používáme lepší surovinu, koření a hygienická úroveň provozu je na mnohem vyšší úrovni.

 

Firma Steinhauser byla v 50. letech vyvlastněna, nová éra firmy začala až v 90. letech. Proč jste se rozhodli vrátit k řemeslu?

Naše rodina pracovala v oboru zpracování masa i v dobách, kdy soukromé podnikání nebylo povoleno. Dědeček pracoval celou svoji profesní kariéru v tehdejším Jihomoravském průmyslu masném, táta přednášel technologii zpracování masa na Veterinární a Farmaceutické univerzitě v Brně.

 

 

Často si u vás kupuji medovou šunku, prozradite mi recept?

Jedná se o šunku nejvyšší kvality s přídavkem kvalitního českého medu.

(Video Příběh medové šunky - na konci rozhovoru)

 

Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/nejlepsi-reznicko-uzenarska-prodejna-na-jihu-moravy-vyhrala-firma-steinhauser-20151021.html

V roce 2015 jste získali ocenění od Českého svazu zpracovatelů masa za nejlepši řeznicko-uzenářskou prodejnu v kraji. Čím jste porotu nejvíce zaujali?

Kvalitními produkty, péčí o zákazníka a prostředím prodejny.

 

Foto: Tišnovská prodejna. Další prodejny se nacházejí v Brně, Boskovicích, Rajhradu a Blansku.

 

Práce v řeznicko-uzenářském průmyslu musí být psychicky náročná, prodáváte zboží, které si někteří lidé z etických důvodů nekoupí...

Samozřejmě dbáme na welfare porážených zvířat, veškerý dobytek, který u nás na jatkách porážíme, pochází z blízkého okolí. Zvířata nejsou stresována dlouhými převozy. Porážku provádíme maximálně šetrně a vždy ji provádí patřičně kvalifikované osoby.


Nabízíte široké spektrum masa a uzenářských výrobků, pochází veškerý dobytek z České republiky nebo dovážíte maso i za zahraničí?

Veškerý dobytek poražený u nás na jatkách je z blízkého okolí, výsekové maso nabízené na našich prodejnách je vždy českého původu. Pro výrobu masných výrobků však některé druhy masa dokupujeme od těch nejlepších a prověřených dodavatelů i ze zahraničí (Německo).


Jaký máte názor na balené maso v supermarketu, je šance narazit na dobrý kus?

Určitě, řada firem produkuje kvalitní maso, které je baleno a  prodáváno v supermarketech.


Jaký druh uzeniny máte vy nejraději?

Samozřejmě náš tradiční špekáček, gothajský salám a dědovu paprikovou klobásu.


A jak upravené maso preferujete?

Pečený bůček, smažený řízek z krkovice.

 

Co nového chystáte v roce 2016?

Letos na jaře otevřeme nové moderní jatky ve Skalici nad Svitavou. Před pár lety jsme zde zakoupili velmi zanedbaný objekt jatek v areálu bývalého agropodniku. Objekt jsme celý revitalizovali a vybavili nejmodernější jateční technologií.


Pane Steinhausere, děkuji Vám za rozhovor pro RegionyBrnenska.cz a přeji do budoucna vše dobré.

 

 

http://www.steinhauser.cz/

https://cs-cz.facebook.com/Steinhausersro


Byl článek zajímavý?

Udělte článku hvězdičky, abychom věděli, co rádi čtete.
Čím více hvězdiček, tím lépe.