O čem se mluví

Muzikály z Kynic odstartují boj za záchranu sokolovny v Knínicích

Monika Pleskačová
středa 14.10.2015Tělocvičná jednota Sokol Moravské Knínice oficiálně zahájí 18. října tohoto roku veřejnou sbírku Opravme sokolovnu, srdce knínického dění. Sbírka je pořádána za účelem shromažďování financí k rekonstrukci místní sokolovny.


Sokolovna má zásadní význam nejen pro Tělocvičnou jednotu, ale také pro celou obec. Je jedinou budovou v obci vhodnou ke shromažďování většího počtu lidí, a tedy ke konání kulturních a společenských akcí. V sokolovně se každoročně konají krojované hodové zábavy, plesy, vítají se zde noví občané, pořádají se divadelní představení místních i přespolních divadelních spolků a další různé akce.

Budova sokolovny byla postavena roku 1922, přistavena roku 1953 a od té doby prošla celou řadou dalších úprav a dílčích rekonstrukcí. Její stav je však v mnoha ohledech nevyhovující. Není žádným tajemstvím, že původní okna i dveře jsou zdrojem velkých tepelných ztrát. Bohužel také střecha sokolovny je v havarijním stavu a do budovy zatéká.

V roce 2015 započala Tělocvičná jednota s generální rekonstrukcí a modernizací sokolovny. "Je třeba vyměnit všechna okna, opravit střechu a budovu zateplit,“ konstatoval starosta Tělocvičné jednoty Sokol Moravské Knínice Jiří Hanák.

Z příspěvků členů není Tělocvičná jednota Sokol Moravské Knínice schopna pokrýt ani běžné provozní náklady. „Rekonstrukční práce mohly začít jen díky dotaci přidělené z rozpočtu obce Moravské Knínice," doplnil starosta jednoty Hanák.

První čtyři etapy oprav jsou rozplánované na roky 2015-2018, z toho jen na letošní rok obdržela jednota dotaci ve výši 620 000 Kč.

"Dotace však nepokryje náklady na veškeré nutné práce. Opravu bude vyžadovat také dřevěná galerie, fasáda staré části sokolovny a vnitřní prostory, například toalety, podlaha či obklady v hlavním sále. Proto jsme se rozhodli zapojit místní občany i širokou veřejnost. Rádi bychom, aby sokolovna oslavila svých 100 let v novém kabátě. Aby byla nejen plně funkčním, ale i důstojným a reprezentativním místem a odpoví­dala požadavkům 21. století,“ zakončil starosta.

 

 

Chcete–li podpořit dobrou věc a přispět na opravu sokolovny můžete:

  • zaslat libovolnou částku na číslo účtu sbírky 4 161 161 161/2010
  • přispět v hotovosti do kasičky umístěné na Obecním úřadě nebo v místním obchodě
  • přispět do kasičky umístěné při různých akcích přímo v sokolovně
  • zakoupením vstupenek na kulturní akce pořádané k podpoře sbírky

 

Sbírka bude oficiálně zahájena 18. října 2015 hudebně-divadelním představením knínického ochotnického divadelního souboru s názvem Muzikály z Kynic aneb na co si na Broadwayi netroufli.

 Začátek představení je v 15:00 a v 18:00 hodin v sokolovně. Vstupenky bude možné zakoupit od 12. října 2015 na Obecním úřadě v Moravských Knínicích a hodinu před každým představením přímo na místě. Zakoupením vstupenky na Muzikály z Kynic v ceně 100 Kč/dospělý a 50 Kč/dítě do 10 let přispějete nejméně 60% z ceny vstupenky na sbírku Opravme sokolovnu, srdce knínického dění.

Vstupenky jsou stále ještě k dostání.

 


Více informací naleznete na internetových stránkách www.moravskekninice.cz/opravmesokolovnu a na facebookovém profilu Opravme sokolovnu.

 

Sbírka byla oznámena dne 1. 7. 2015 Krajskému úřadu Jihomoravského kraje a je konána na dobu neurčitou.

Byl článek zajímavý?

Udělte článku hvězdičky, abychom věděli, co rádi čtete.
Čím více hvězdiček, tím lépe.